Jak na časosběr

Časosběrná videa (anglicky timelapse) se stala fenoménem posledních let. Pokud se podaří spojit zajímavý námět spolu s kvalitním technickým provedením, stává se časosběrný snímek velice užitečným nástrojem k oslovení širokého spektra uživatelů.

Časosběrným snímkem rozumíme takové video nebo sekvenci fotografií, které zachycují jeden předmět, místo nebo činnost ve dlouhém časovém úseku, avšak jejich délka většinou nepřekračuje více než několik minut. Lze takto zaznamenat proměny krajiny v průběhu roku, stárnutí člověka, malbu obrazu nebo např. stavbu budovy.

Ukázky zajímavých videí


Jak vytvořit časosběrné video?

Existují tři způsoby, jak dosáhnout potřebného výsledku:

  • natočení klasického videa a jeho následné zrychlení
  • vytvoření sekvence fotografií, kdy pořizujeme např. jeden snímek každých 10 vteřin
  • vytvoření sekvence krátkých videí, kdy kamera nahraje kupříkladu 5 vteřin záznamu jednou za minutu

Třetí způsob se v praxi příliš nevyužívá, proto si povíme něco o prvních dvou. Zrychlení běžného videozáznamu má smysl v případě, že zaznamenáváme kratší časový úsek. Je nutné si uvědomit, že velikost záznamu ve smysluplné kvalitě se může vyšplhat až do stovek gigabajtů a můžeme tak být omezeni kapacitou úložného prostoru. Druhý způsob je vhodný pro dlouhodobější záznamy, například změny krajiny napříč ročními obdobími. Pro tuto situaci je pořizování jednotlivých snímků v pravidelných časových intervalech ideální.

Co budeme potřebovat

Základem je samozřejmě kvalitní digitální fotoaparát nebo kamera. Nutností je použití stativu nebo alespoň zajištění stability přístroje jiným způsobem (jeho podložení, ukotvení). Fotoaprát se zkrátka během záznamu nesmí pohnout.

Pokud již máme pořízený záznam, ať už jsme se rozhodli pro jednotlivé fotky či videosekvence, budeme dále potřebovat vhodný software k jeho kompletaci. Využít můžeme volně dostupných programů, avšak pro dosáhnutí nejlepšího výsledku doporučujeme použít profesionální aplikace, např. Sony Vegas nebo Adobe Premiere.


Máte vlastní časosběrný snímek?

Pochlubte se ostatním! Rádi zde vaši tvorbu zveřejníme.
Odkazy na videa nahraná na server YouTube můžete posílat na e-mail info@casosberna.cz. Děkujeme!


Přejít na Časosběrnu